Na hlavný obsah

A PS szeptemberben törvénycsomaggal lép fel a nők elleni erőszak ellen

A gölnicbányai gyilkosság rendszerszintű változást sürget.

A PS szeptemberben törvénycsomaggal lép fel a nők elleni erőszak ellen
A Progresszív Szlovákia képviselői. Foto: SITA/Milan Illík

A Progresszív Szlovákia (PS) ellenzéki mozgalom a szeptemberi parlamenti ülésszakra törvénycsomagot nyújt be a nők elleni erőszak visszaszorítása érdekében, egyúttal felszólította Boris Susko (Smer-SD) igazságügyi minisztert, hogy maga is terjesszen elő konkrét javaslatokat — a gölnicbányai tanítónőgyilkosság közvetlen kiváltója volt a bejelentésnek.

Mi szerepel a PS javaslatcsomagjában? Az egyik legfontosabb újítás a „drink spiking“ — az áldozat tudta nélkül történő elkábítása — önálló bűncselekménnyé nyilvánítása lenne. A mozgalom emellett a nemi erőszak beleegyezés-hiányán alapuló újradefiniálását, a házi erőszak önálló tényállásként való bevezetését a Büntető Törvénykönyvbe, a kibererőszak és a közel-hozzátartozó sérelmére elkövetett bántalmazás szigorúbb szabályozását, valamint — első ízben a szlovák jogtörténetben — a „femicídium“, azaz a nőgyilkosság önálló tényállásként való bevezetését szorgalmazza.

A PS képviselője, Beáta Jurík közölte: a szlovák rendőrség évente mintegy 2400 nők és lányok sérelmére elkövetett erőszakos esetet regisztrál — napi átlagban hetet —, és a valós szám ennél jóval magasabb lehet. Susko miniszter szerint a gölnicbányai eset egyéni kudarcot jelent, nem rendszerszintű problémát — az ellenzék ezt határozottan vitatja.

TASR, PS sajtóközlemény
(Források: TASR, PS, SITA, 2026. június 26.)

Mentett cikkeim

    Tovább

    Legolvasottabb

    Legfrissebb híreink a Otthon rovatban