Na hlavný obsah

A mozdonyvezetők szerint a közlekedési tárca nem kezeli megfelelően a szakma problémáit — miközben a hiány miatt vonatokat törölnek

A Szlovák Mozdonyvezetők Szövetségének petíciós bizottsága szerint Jozef Ráž közlekedési miniszter (Smer-SD jelölt) nem megfelelően kezeli a mozdonyvezető-hiány és a kamerarendszer bevezetésének kérdését — ezt a szakmából való tömeges kilépés kockázatát maga a miniszter is elismerte.

A mozdonyvezetők szerint a közlekedési tárca nem kezeli megfelelően a szakma problémáit — miközben a hiány miatt vonatokat törölnek
Foto: TASR/Jaroslav Novák

Matej Motyčka, a petíciós bizottság elnöke 2026. június 24-én közölte: Ráž nyíltan elismerte, hogy az idősebb mozdonyvezetők egy része a kamerarendszer elleni tiltakozásul elhagyhatja a szakmát. Ez azért különösen veszélyes, mert az idősebb kollégák a közel öt hónapos gyakorlati képzés gerincét alkotják — elvesztésük nemcsak biztonságilag, hanem az állami vasúttársaságok költségvetési terhei miatt gazdaságilag is súlyos következményekkel járna. A ZSSK emellett belső előírást módosított a munkavállalói képviselők bevonása nélkül, ami a kollektív szerződés megsértését is jelentheti.

Mi a mozdonyvezetők alternatívája? Az ETCS biztosítóberendezési rendszer kiépítése, a veszélyes szakaszokon jelzők pótlása, a járművek műszaki állapotának javítása — szemben a közel félmillió eurós kamerarendszerrel, amelyet a brünni Közlekedéskutatási Központ sem ajánlott. Csehország ejtette a kameraterveket és ETCS-be fektet.

TASR/teraz.sk, pravda.sk
(Források: TASR/teraz.sk, pravda.sk, 2026. június 24.)

Mentett cikkeim

    Tovább

    Legolvasottabb

    Legfrissebb híreink a Otthon rovatban