Na hlavný obsah

„A gyalázat az gyalázat. Ezt nevén kell nevezni“

A második világháborút követően a Csehszlovákiában élő magyar lakosságot érintő kitelepítések és áttelepítések mai napig mély nyomot hagy a kollektív emlékezetben.

Foto: rubiconintezet.hu

Bár nyolcvan évvel ezelőtt a náci birodalom vereséget szenvedett, a fenevadat legyőzték és ezzel lezárult a második világháború, Európa nem minden népére és nemzetiségére köszöntött rá a béke kora. A történelem egyik legnagyobb, erőszakkal kikényszerített népvándorlása következett. Könnyen célponttá vált, aki a rossz oldalon harcolt.

A német fegyverletétel után a parázsló politikai és etnikai feszültségek esetenként erőszakos békeidőknek ágyaztak meg. 12 millió németet telepítettek ki a különböző országok, a szovjetek a megszállt balti államokból egész falvakat deportáltak Szibériába és Kazahsztánba, a szovjet-lengyel határvidéken ukránok és lengyelek egészen 1948-ig vívtak véres, százezer civil áldozattal járó háborút egymással, több, mint kétmillió embert késztettek lakhelye elhagyására az ott is lefolytatott lakosságcserék során.

Az egykori Jugoszláviában a háború után politikai és etnikai indíttatású tömeggyilkosságok kezdődtek, a vérengzés 1946-ig tartott. Görögországban polgárháború robban ki és tartott egészen a negyvenes évek végéig százötvenezer halottal és hétszázezer menekülttel. Ebbe a sorba illeszthető a volt csehszlovákiai magyarokat sújtó deportálás és a lakosságcsere is, ha közben vér nem is folyt.

Az egykori eseményekről és a történtek emlékezetéről Szarka László történésszel, a budapesti Rubicon Intézet tudományos főmunkatársával, a komáromi Selye János Egyetem oktatójával Rácz Vince beszélgetett. 

Mentett cikkeim

    Tovább

    Legolvasottabb

    Legfrissebb híreink a Kultúra | Tudomány rovatban