Na hlavný obsah

Rubio az Öböl-térségben: Washington nem tesz olyan lépést Iránnal, amely veszélyeztetné szövetségesei biztonságát

Marco Rubio amerikai külügyminiszter június 23–25-i öbölkörzeti körútján az Egyesült Arab Emírségben, Kuvaitban és Bahreinben egyaránt leszögezte: Washington nem tesz olyan lépést az Iránnal folytatott tárgyalásokon, amely aláásná a Perzsa-öböl menti szövetségesek biztonságát.

Rubio az Öböl-térségben: Washington nem tesz olyan lépést Iránnal, amely veszélyeztetné szövetségesei biztonságát
Foto: TASR/AP/Jacquelyn Martin

Miért volt szükség a megnyugtatásra? Az USA és Irán által aláírt 14 pontos előzetes megállapodás (MOU) nem tartalmaz egyértelmű korlátokat Irán ballisztikusrakéta-programjára, és a tervezett 300 milliárd dolláros befektetési alap kapcsán a Öbölmenti államok attól tartanak, hogy Teherán a forrásokat katonai kapacitásainak visszaépítésére fordítja.

Az Egyesült Arab Emírségeket a háború során mintegy 2800 iráni rakéta és drón érte; Kuvaitban repülőtér, kikötők és sótalanítók kaptak találatot. Rubio Kuvaitban közölte: az USA „teljes mértékben összhangban lesz“ öbölkörzeti partnereivel a tárgyalások minden fázisában.

Bahreinben — ahol az Ötödik Flotta állomásozik — az Öböl-menti Együttműködési Tanács (GCC) tagállamaival tárgyal. Rubio nem látogatott el Izraelbe: Netanjahu mindeddig hallgat a megállapodásról, miközben izraelbarát kommentátorok az iráni nukleáris és rakétaprogram korlátozásának elmaradását bírálják.

TASR, Al Jazeera, Daily Sabah/AFP, RFE/RL
(Források: TASR, Reuters, Al Jazeera, RFE/RL, 2026. június 24.)

Mentett cikkeim

    Tovább

    Legolvasottabb

    Legfrissebb híreink a Külföld rovatban