Na hlavný obsah

A gölnicbányai gyilkosság miatt hétfőn összeül a parlament emberi jogi bizottsága

A gölnicbányai tanárnő meggyilkolása miatt hétfőn összeül a Szlovák Nemzeti Tanács emberi jogi bizottsága — az ügy politikai vitát robbantott ki a rendszerszintű felelősségről.

A gölnicbányai gyilkosság miatt hétfőn összeül a parlament emberi jogi bizottsága
Foto: TASR/Dano Veselský

Lucia Plaváková (PS), a Szlovák Nemzeti Tanács Emberi Jogi és Nemzeti Kisebbségi Bizottságának elnöke hétfőre rendkívüli ülést hívott össze a gölnicbányai nőgyilkosság ügyében. A tárgyalásra meghívta Matúš Šutaj Eštok belügyminisztert, Boris Susko igazságügyi minisztert és Jana Maškarová országos rendőrfőkapitányt.

„Tájékoztatást kérünk Zuzana meggyilkolásáról, és a megelőző intézkedések bemutatását. Végre abbahagyhatnák a korrupt tisztviselőkkel való foglalkozást, és elkezdhetnék megoldani az erőszak problémáját, amellyel sok nő szembesül Szlovákiában“ — közölte Plaváková.

Boris Susko igazságügyi miniszter (Smer-SD) a malcovi kormányülés előtt kijelentette: kész bírósági felügyeletet elrendelni az ügyben, ha az eljárásban eljárási hibák mutatkoznak. Ugyanakkor az esetet egyéni felelősség kérdéseként kezeli — szerinte a férfi első bűnelkövető volt, kriminális előélet nélkül.

Maroš Žilinka főügyész viszont rendszerszintű hiányosságra mutatott rá: szerinte a függőséggel küzdő elkövetőkkel való szisztematikus munka elengedhetetlen. Robert Fico miniszterelnök és Tibor Gašpar parlamenti alelnök az újságírói kérdések elől fejrázással és nevetéssel tértek ki — Plaváková ezt „szörnyű mélypontnak“ minősítette.

A Zuzana nevű tanárnőt június 20-án gyilkolta meg a férje Gölnicbányán, néhány nappal azután, hogy szabadult a börtönből; a nőt hosszú ideig terrorizálta.

TASR/teraz.sk, dennikn.sk
(Források: TASR/teraz.sk, dennikn.sk, 2026. június 24.)

Mentett cikkeim

    Tovább

    Legolvasottabb

    Legfrissebb híreink a Otthon rovatban