Na hlavný obsah

Sztrájk a cseh közmédiában a finanszírozási törvény miatt

A Cseh Televízió és a Cseh Rádió munkatársai hétfőn huszonnégy órás figyelmeztető sztrájkot tartanak Andrej Babiš kormányának médiatörvény-tervezete ellen, amely eltörölné a jelenlegi díjfizetési rendszert.

Sztrájk a cseh közmédiában a finanszírozási törvény miatt
Foto: TASR/AP

Mi ellen tiltakoznak? A kormány június 15-én jóváhagyott törvénytervezete szerint a közszolgálati televíziót és rádiót 2027-től közvetlenül az állami költségvetésből finanszíroznák: a Cseh Televízió évi 5,74 milliárd, a Cseh Rádió 2,065 milliárd koronát kapna – a 2024-es, díjemelés előtti szint alapján.

Ez összességében mintegy 15 százalékos, 1,4 milliárd koronás finanszírozáscsökkentést jelent, amelynek következtében a két közmédia akár 700 munkahelyet szüntethet meg és jelentősen visszavághatja műsorgyártását. František Talíř, a parlamenti médiabizottság elnöke szerint a javaslat „Szlovákia útját másolja“, ahol a közmédia közvetlen állami finanszírozása politikai nyomásnak teszi ki a szerkesztőségeket. Az Európai Műsorsugárzók Szövetsége (EBU) és az Európa Tanács is aggályait fejezte ki a törvénytervezettel kapcsolatban.

Denník N, Radio Prague Int., Prism News
(forrás: cseh kormány/Radio Prague International/Denník N, 2026. június 22.)

Mentett cikkeim

    Tovább

    Legolvasottabb

    Legfrissebb híreink a Külföld rovatban