Na hlavný obsah

Az SaS szabotázsra emlékeztető állapotokat lát az észak-szlovákiai erdőgazdálkodásban

Az ellenzéki Szabadság és Szolidaritás szerint súlyos gyanú merült fel a Szlovák Köztársaság Állami Erdői eljárásával kapcsolatban az észak-szlovákiai katasztrófa utáni fakitermelés feldolgozása során.

Az SaS parlamenti képviselője, Alojz Hlina szerint a jelenlegi rendszer nemcsak az állami erdők hatékony gazdálkodását veszélyezteti, hanem hozzájárulhat a szúbogár további terjedéséhez is.

Mi a probléma gyökere? Az SaS szerint a gond az erdőkárok felszámolására irányuló munkálatok megszervezésének módjában rejlik. Hlina szerint ahelyett, hogy a régiókban régóta működő, a helyi viszonyokat ismerő hazai és helyi kapacitásokat vonnák be, külső cégekkel kötnek szerződéseket, amelyek ezt követően továbbadják a munkákat hazai beszállítóknak.

„Amit ma a Szlovák Köztársaság Állami Erdői Észak-Szlovákiában művelnek, az már a szabotázs határát súrolja. Ahelyett, hogy a károkat gyorsan és hatékonyan kezelnék, olyan rendszer alakult ki, amely további erdőkárok kialakulásának feltételeit teremti meg“ – mondta Alojz Hlina.

Az SaS emellett rámutatott az illetékes hatóságok döntései és a szerződéses feltételek közötti ellentmondásra is. „Ha egy határozat 30 napon belüli kárelhárítást ír elő, akkor az állami erdők nem szabhatnak maguknak 90 napos határidőket. A károk nem várnak. A bogár sem vár. Minden egyes késlekedéssel töltött nap újabb károsodott területet jelent“ – mondta a képviselő.

Az SaS ezért felszólítja az illetékes szerveket, hogy vizsgálják ki a károsodott területeken végzett fakitermelés feldolgozására vonatkozó határidők betartását, valamint a Szlovák Köztársaság Állami Erdőinek eljárását a beszállítók kiválasztása és a munkálatok megszervezése során.

Mentett cikkeim

    Tovább

    Legolvasottabb

    Legfrissebb híreink a Otthon rovatban