
Sebestyén József halálesete a magyar-ukrán viszony és a budapesti kormányzat, a kárpátaljai magyarok helyzetével kapcsolatos kifogásai ismeretében különösen érzékeny – mutat rá a Telex, hozzátéve, hogy az ukrán fél mindeközben elutasítja annak lehetőségét, hogy a férfi a mozgósítása után szenvedhette el sérüléseit, illetve hogy magyar nemzetisége miatt inzultálták volna.
A Telexnek névtelenséget kérve nyilatkozók szerint a férfi nem bujkált a hadkiegészítés emberei elől, hanem panziót működtetett Dédán. Józsefet előbb június 15-én igazoltatták, majd bevitték és kiképzésre átszállították a munkácsi 128-as dandárhoz. Az ukrán fél szerint 18-án, fegyvertelenül önkényesen távozott. Másnap felvették a Linner Bertalan Beregszászi Járási kórházba, majd június 24-én már a kórház sürgősségi osztályán jelentkezett, ahol „akut stresszreakció” miatt pszichiátriai ellátásra utalták, testi sérülés azonban sem az orvosi vizsgálatok, sem a kórházi feljegyzések szerint nem volt rajta. A Józsefet ismerő beregszászi források szerint ugyanakkor hátát súlyos ütések érték, több bordája eltört, fején duzzanat volt, s halála előtt ügyvédéjének arról számolt be, hogy a katonaságnál verték meg. Ezen állítások az ukrán hivatalos papírokban viszont nem szerepelnek. A férfi július 6-án a kórházban hunyt el. Halálát hivatalosan egy a lábában keletkezett, s a tüdejébe jutott vérrög okozta.
Az Index arról számolt be, hogy Magyar Levente, a magyar külügyminisztérium parlamenti államtitkára közölte, berendelték Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek Kárpátalján úgy megvertek egy magyar férfit kényszersorozás közben, hogy később belehalt sérüléseibe. „Felháborító és elfogadhatatlan agyonverni valakit, ráadásul egy magyar embert, csak mert nem akart háborúba menni, és nem akart részt venni az esztelen öldöklésben” – számolt be Magyar.
Az Ukrán Fegyveres Erők szárazföldi erőinek parancsnoksága felszólította a médiát és a külföldi kormányzati szereplőket, hogy ne terjesszenek nem ellenőrzött vagy érzelmileg túlfűtött információkat, amelyek egy ellenséges állam befolyásolásának, vagy hírszerzési műveleteinek eszközei lehetnek.
Egyúttal határozottan elutasította a kényszersorozásra, embertelen bánásmódra vagy emberi jogok megsértésére utaló feltételezéseket a toborzóközpontok vagy más katonai személyek részéről, s az ügy kivizsgálását ígérte, leszögezve, hogy József ukrán állampolgár volt. Az ukrán diplomáciai források egyike a Telexnek ezt úgy értelmezte, hogy nem is magyar nemzetiségű, s egyébként is Joszip, ráadásul június 18-án dezertált. Azt ugyanakkor a hivatalos szolgálati vizsgálat is rögzíti, hogy másnap személyesen jelentkezett a kórházban.