
Az autóipar a GDP körülbelül 10 százalékát adja, közvetlenül körülbelül 128 ezer embert foglalkoztat, és összesen akár 220 ezer munkahelyet teremt. A járművek mintegy 98%-át exportálják, ami a teljes export tekintetében a bruttó hozzáadott érték nagyjából 44,3 százalékát teszi ki.
A javasolt intézkedések főként az autógyártásba és a termelés dekarbonizációjába történő további beruházások támogatására, a hulladékhasznosítás és a körforgásos gazdaság fejlesztésére, az oktatási struktúra munkaerőpiaci igényekhez való igazítására, az új járművek, köztük az asszisztált és önvezető járművek fejlesztését akadályozó tényezők elhárítására, valamint a globális kereskedelmi kapcsolatok megszilárdításának támogatására összpontosítanak, beleértve a nyersanyagok elérhetőségét.
A gazdasági miniszter feladatul kapta, hogy az Európai Bizottsággal együttműködésben támogassa a kínai kormánnyal folytatott tárgyalásokat a szlovákiai autóipar számára szükséges ritkaföldfém-ásványok behozatalának lehetővé tételéről.
A közlekedési miniszternek 2026 márciusa végéig meg kell határoznia az önvezető járművek tesztelési zónáinak és folyosóinak létrehozására alkalmas helyszíneket az európai jelentőségű közlekedési folyosókon és városi csomópontokban, illetve létre kell hoznia a tesztelési helyszínek listáját. 2026 végéig javaslatot kell benyújtania a kormánynak a vonatkozó, a típusengedély nélküli járművek és rendszerek tesztelésének feltételeit, és azok külföldi nyilvántartásba vételének és használatának lehetővé tételét is érintő jogszabályok módosítására.
A kormány mindemellett döntött arról is, hogy létre kell hozni Szlovákia 2040-ig szóló fejlődési vízióját és stratégiáját, amely lefekteti az ország következő 15 évének irányát. Robert Fico miniszterelnöknek szeptember végéig be kell nyújtania a kabinetnek a dokumentum kidolgozásának menetével összefüggő javaslatát, ám az egyelőre nem világos, hogy a vízió mikorra készülhet el.
A kabinet jóváhagyta a pénzügyminisztérium törvényjavaslatát is, amelynek célja a fogyasztóvédelem fokozása a pénzügyi távszolgáltatások terén. Parlamenti elfogadása esetén a törvény 2026. június 19-én lépne hatályba.
A kormányülésen egyebek mellett arról is döntés született, hogy megszűnik a pénzügyminisztérium költségvetési szerve, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal, amelynek hatáskörei a tárcához kerülnek. Elsődleges oka a megtakarítás és az államháztartás konszolidációja, amelyet a pénzügyminisztériumi fejezet alkalmazotti létszámának csökkentésével érnek el.
(TASR)