
Andrej Danko azonban elismerte azt is, hogy az államfőnek alkotmányos joga döntést hozni ebben a kérdésben. „Nem rendelkezik mandátummal, nem lehet mandátumnak tekinteni egy kerekasztalt, ahol kap egy kávét és egy pogácsát” – jegyezte meg Danko, utalva a politikai pártok vezetőinek találkozójára, amelyet az elnök hívott össze a témában. Hozzátette, hogy Pellegrini nem kapott „kitöltetlen csekket” sem. Danko szerint a védelmi kiadások a bruttó hazai termék (GDP) 5%-ára történő emelése évente mintegy hét milliárd eurós kiadást jelentene Szlovákia számára. Mint mondta, elképzelhetetlennek tartja, hogy az állam további adóemeléseket vezessen be, és így teremtse elő a hiányzó összeget.
Az SNS elnöke a sajtótájékoztatón azt is hangsúlyozta, hogy Robert Fico kormányfő semleges hozzáállással próbálja elfedni a kiadások emelésének kérdését.Danko szerint Szlovákia választhatna egy ilyen semleges utat is, de ez bonyolultabb folyamat lenne – például a kötelező katonai szolgálat újbóli bevezetését igényelné. Az SNS elnöke úgy véli, hogy a hadsereg költségvetéséből finanszírozott ún. duális projektek – mint például kórházak vagy utak – valójában a fegyverkezési költségvetés növelésének álcái. Hozzátette azonban, hogy támogatja ezeknek a projekteknek a védelmi költségvetésbe való beépítését. Ha Szlovákia végül növeli a védelmi kiadásait, ezt a kötelezettségvállalást teljesítenie kell – hangsúlyozta Danko.
A jelenlegi 2% 5 %-ra való emelését Mark Rutte NATO-főtitkár javasolta, a következő NATO-csúcstalálkozóra jövő hét kedden kerül sor Hágában. Az államfő a politikai vezetőkkel való találkozója után kijelentette, hogy Szlovákia nem fogja megbontani a NATO egységét, azonban azon lesz, hogy a kiadásnövelést minél hosszabb időszakra osszák szét, és javarészt duális felhasználású legyen.
(TASR)