
A besztercebányai alvilág egykori feje, Mikuláš Černák többrendbeli gyilkosságban való részvételért életfogytig tartó szabadságvesztését tölti. Az ilyen elítéltek legkorábban 25 év letöltését követően kérvényezhetik feltételes szabadlábra helyezésüket.
A Černák feltételes szabadlábra helyezését indítványozó Reštart-nový život polgári társulás igazgatónője, Adina Ioana Popa a meghallgatáson azt mondta, hogy a társadalomba való visszailleszkedés szempontjából a szabadlábra helyezést követő első 90 nap a legfontosabb.
„Egyéni visszailleszkedési tervet dolgoztunk ki, amely része a szabadlábra helyezési javaslatnak” – fűzte hozzá. Bízik benne, hogy Černák visszailleszkedése a társadalomba sikeres lehet.
A polgári társulás első ízben indítványozta az elítélt feltételes szabadlábra helyezését.
A bíróság a tárgyalást határozatlan időre elnapolta, hogy megismerkedhessen a védelem és az ügyészség, a bizonyítékok kiegészítésére vonatkozó javaslataival. Černák jogi képviselői szerint az ügyészég javaslatainak zöme nem függ össze az üggyel; az ügyvéd, Ján Gereg elutasításukat kérte.
A Nagyszombati Járási Ügyészség ügyésze, Monika Brodanská elmondása szerint a benyújtott anyagok alapján ítélhető meg az elítélt a büntetés-végrehajtás ideje alatt tanúsított magatartása.
„Černák nem mindig viselkedett az intézmény szabályzatával összhangban” – nyilatkozta a sajtónak Brodanská, aki nagyjából egy hónapja foglalkozik a névtelen bejelentésen alapuló cselekményekkel.
Az anyag az ügyészség részéről röviddel a tárgyalás előtt történt benyújtását Černák egyik ügyvédje, Erik Magál színtiszta obstrukciónak nevezte, rámutatva, hogy azzal a védelemnek még nem állt módjában megismerkednie. Szerinte az ügyészség teljességgel figyelmen kívül hagyja a Nagyszombati Kerületi Bíróság döntését, miszerint a továbbiakban az ügyben sürgősen cselekedni kell. Továbbá hangsúlyozta, hogy a több száz oldalnyi mellékletet tartalmazó beadványban az ügyészség, több ízben is, kimutatható hazugságokat állított.