
A javasolt Önkormányzati Tanács lehetővé tenné a falvak és a városok számára, hogy beleszólásuk legyen olyan törvényekbe, amelyek befolyásolják az önkormányzatok tevékenységét. Erről Ondrej Lunter a Besztercebányai kerület elnöke tájékoztatott.
„A Szlovák Köztársaság egy decentralizált állam, ahol a szolgáltatások mintegy 80 százalékát a városok, községek és megyei önkormányzatok nyújtják az állampolgároknak. Azonban a hatalmi rendszerben elfoglalt helyzetünk és a jogalkotási folyamatban betöltött szerepünk semmilyen módon nem tükrözi ezt“ – magyarázta Lunter.
A kezdeményezés Radoslav Procházka alkotmányjogásszal együttműködve azt az alkotmánymódosító javaslatot is kidolgozta, amely létrehozná az Önkormányzati Tanácsot. Abban helyet kapna minden önkormányzati szint: megyék, városok és községek.
A 48 tagú tanácsnak joga lenne megítelni azokat a parlament által elfogadott törvényeket, amelyek az önkormányzatok működését érintik, és észrevételeit visszaküldhetné a parlamentnek újbóli megvitatásra.
„Ez a konkrét alkotmányjavaslat nem ideológiai jellegű, ami azt jelenti, hogy semmilyen politikai csoportot vagy frakciót nem részesít előnyben, és egyetlen eurójába sem kerül az adófizetőknek” – mondta Lunter.
Hozzátette, hogy a parlament második kamarája semmilyen módon nem gyengítené a parlament hatalmát, és jogalkotási erőt biztosítana az önkormányzatok számára, például annak megakadályozására, hogy a parlament gyorsított eljárásban olyan törvényeket fogadjon el, amelyek negatív következményekkel járnak a települések, városok vagy megyék számára.
A javaslatról tárgyalni akarnak a Szlovákiai Városok és Falvak Társulásával és a Szlovákiai Városok szövetségével, valamint továbbítják azt mind a 150 parlamenti képviselőnek.